środa, 19 listopada 2014
poniedziałek, 4 sierpnia 2014
Jerzy Czerny
PPS Toruńska Zielono-pomarańczowa Alternatywa
87-102 Toruń 4 skr poczt 13
www.staromostowa-torun.blogspot.com
dotyczy: niezadawalającego wypełnienia przez MZD wniosków z kontroli WINB w terminie do 30.09.2013 oraz oświadczenia Prezydenta Torunia z 1.10.2013 o przełożeniu planowanego na wiosnę 2014 r remontu o 2 lata.
1.Na podstawie art. 31 kpa oraz art. 145 § 1 pkt 5 kpa oraz w związku z art 5 i art. 71 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jednolity Dz. U. z 2006 r., Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.) wnoszę o
przeprowadzenie ponownej kontroli mostu w raz z konfrontacją na obiekcie treści dokumentu przeglądu rocznego , na podstawie którego - jak sądzę dnia 3 października b.r. Prezydent Torunia oświadczył że planowany na wiosnę 2014 remont zostanie przełożony o 2 lata w związku przeprowadzonymi nowymi ekspertyzami .
W mojej ocenie nie ma innych powodów tych decyzji Prezydenta jak powody polityczne w związku z terminem wyborów samorządowych w 2014 r. i że tego typu ,,polityczne przeciąganie terminu,, niezbędnego remontu z punktu widzenia technicznego i bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest niedopuszczalne i nie może być zgody
ze strony naszego Stowarzyszenia gdyż jak to napisałem już w moim wniosku do WINB z 10.05.2013 już 8 letnia bezczynności MZD w przeprowadzeniu niezbędnego kapitalnego remontu mostu w mojej ocenie może mieć już wszelkie znamiona naruszenia art. 231 kk (działania na szkodę interesu społecznego poprzez niedopełnienie obowiązków służbowych) a także znamiona naruszenia art. 272 i 273 kk ( to jest uzyskiwania poprzez wprowadzenie w błąd osób uprawnionych do wystawiania opinii technicznych co do ukrytego celu zamawianych opinii technicznych).
2. Jednocześnie informuje o przeprowadzeniu pod koniec września przez Zarząd Stowarzyszenia Toruńska Zielono-pomarańczowa Alternatywa własnego bardzo gruntownego przeglądu mostu pod czas którego odkryliśmy kolejne dowody na to że to wieloletnie zaniechania ze strony MZD utrzymywania porządku na obiekcie mostowym oraz przelewanie się wód opadowych z niesprawnej instalacji odprowadzania wód deszczowych bezpośrednio na cios granitowy plus wprowadzona w 2010 naprzemienna trzypasmowa organizacja ruchu doprowadziły do jego pęknięcia. Dowody przedstawimy podczas wnioskowanej ponownej kontroli mostu.
Jednocześnie przypominam własne słowa dyrektora Kalinowskiego podczas omawiania dnia 5.06.br wyników kontroli oraz odkrycia w jej trakcie pęknięć granitowego cisu podłożyskowego : ,,ustalenie przyczyn tak poważnej usterki jaka jest pęknięcie granitowego ciosu podłożyskowego może przeprowadzić w ekspertyzie technicznej jedynie profesor wyższej uczelni technicznej,,( i tu dyrektor Kalinowski jak Pan zapewne pamiętam retorycznie spojrzał się na mnie mówiąc , ale kto zapłaci za taką ekspertyzę, bo przecież nie Pan!...)
3. Jednocześnie chciałbym zwrócić uwagę, że prowadzona od 1991 roku w dawnym Województwie toruńskim polityka drogowa zaniechania budowy drugiego mostu planowanego w juz w 1975 roku w ciągu ul Waryńskiego oraz trasy średnicowej ,a także zmiana planowanego w1987 przebiegu autostrady A-1 do Nieszawy i tam budowy mostu autostradowego wraz ze stopniem wodnym a w miejsce tego budowę mostu autostradowego w Czerniewicach oraz spowodowanie dublowania się A-1 i drogi krajowej 91 biegnących tuż obok siebie na odcinku od Czerniewic do Wagańca -Nieszawy w sposób istotny zaburzyło racjonalna rozbudowę infrastruktury drogowej wokół Torunia powodując wielką podatność jej na powstawanie gigantycznych korków.
http://www.youtube.com/watch?v=IHM1C_sXhuQ !0 km korek w Czerniewicach 31.07.2013
http://www.youtube.com/watch?v=fd9nhc7o6-Y Gigantyczny korek na ul Antczaka
Chcę również zwrócić uwagę że most im Piłsudskiego był wysadzany w 1939 i 1945 roku i ponownie odbudowywany w trudnych ekonomicznie latach wojny i tuż po wojnie i w związku z tym przęsła odbudowywane oraz odbudowywane filary wykonywano z gorszych jakościowo materiałów.
http://www.youtube.com/watch?v=tVpXHkfrMmw Rekonstrukcja mostu w Toruniu 1939 r.
Chcę również nadmienić ,że zastosowana w Toruniu do budowy nowego mostu technologia mostu dwuprzęsłowego która podobnie jak mosty wiszące przy tak dużej długości ( dwa przęsła po 240 m) może sie okazać tak jak w przypadku mostu tysiąclecia w e Wrocławiu bardzo wrażliwa na codzienne naprzemienne korki poranne i popołudniowe.
http://wiadomosci.onet.pl/wroclaw/most-milenijny-idzie-do-przegladu-utrudnienia-dla-kierowcow/x26j2
To niebezpieczeństwo jest o tyle znaczne że w brew ogólnie przyjętym normom technicznym UE oraz Polskim zjazd z mostu pod rondem Daszyńskiego w tunelu zwężą się z drogi 4 pasmowej do drogi tylko 2 pasmowej!!!
Nadmieniam również że droga zjazd w mostu w ul Wschodnia biegnie zaledwie w odległości 10 m od budynków i mimo wybudowania ekranów trudno będzie dotrzymać tam normy hałasu zwłaszcza tym bardziej ze tło hałasu już obecnie w tym rejonie przekracza dopuszczalne normy.
Tymczasem Prawo Ochrony Środowiska nakazuje przy oddawaniu nowych dróg odbiory próbne na okres 1 miesiąca po czym dokonywać pomiarów czy hałas nie przekroczą dopuszczalnej normy.
3. Dotychczasowe nie podjęcie przez MZD mimo drastycznie pogarszającego się stanu mostu nie tylko jego kapitalnego remontu , ale nawet nie podjęcie tymczasowego zabezpieczenia antykorozyjnego odsłoniętych (m.in. na skutek odpadania przyspawania zamiast nitowania osłon na przęsłach 1do 4) silnie korodujących elementów konstrukcji mostu choćby choćby olejem tymczasowo izolującym te miejsca od kontaktu z opadami i powietrzem ( skoro malowanie powłokami antykorozyjnymi musiałoby być poprzedzone piaskowaniem i częściowym ograniczeniem ruchu na moście) może mieć bardzo poważne konsekwencje dla dalszej stabilności całej konstrukcji ,oraz dla rozległości zakresu kapitalnego remontu który podjęty wg mnie bezwzględnie musi być zaczęty najpóźniej wiosna 2014 r.
4. W tej sytuacji uważam też za konieczne zobowiązanie MZD do zlecenia badań stanu zaawansowania korozji konstrukcji przęseł np. Wydziałowi Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Przyrodniczo Technicznego w Bydgoszczy
Niniejszym jako strona postępowania wnioskuję o zobowiązanie MZD przez WINB w Bydgoszczy w niniejszym postępowaniu do przeprowadzenie takich badań w ramach obowiązkowego rocznego przeglądu oraz w ramach przygotowań do projektu remontu z uwagi na stwierdzona podczas kontroli 13.06.2013 poważnej korozji całej konstrukcji mostu w tym pęknięć granitowego ciosu podłożyskowego.
5. W zaistniałej sytuacji bardzo zły techniczny stan Mostu im Piłsudskiego nie wykonanie praktycznie żadnych technicznych działań ze strony MZD od 2011 kiedy zgłosiłem po raz pierwszy ewidentne dowody na drastycznie pogarszający się stan mostu może mieć również poważny destruktywny wpływ na warunki eksploatacji oddawanego 1.12.2013 Nowego mostu . Most ten bowiem ma konstrukcje dwu przęsłową
która może okazać się bardzo wrażliwa na jednostronne i naprzemienne ( w szczycie porannym i szczycie popołudniowym) obciążenie mostu korkami.
Że takie dotąd nie rozważane zagrożenie techniczno-eksploatacyjne dla nowo oddawanego mostu może wystąpić pokazuje diagnoza po 10 latach eksploatacji "mostu Milenijnego" we Wrocławiu.
Dlatego niniejszym wnoszę o przeprowadzenie w listopadzie przed oddaniem do użytku nowego mostu
jego kontroli oraz jego dokumentacji projektowej i obliczeniowej by upewnić się przed jego oddaniem do użytku czy jest on przygotowany technicznie na to by zamiast jak planowano odciążał on o 40-50% ruch na moście im Piłsudskiego musiał on na co najmniej rok do półtora przejąć cały jego ruch!
Z poważaniem
Jerzy Czerny
-------------------------------------------------------------------------------
Remont starego mostu dopiero za dwa lata!
Artur Olewiński, Wtorek, 1 Października 2013; aktualizowano: 02.10.2013 12:05
Remont mostu im. Piłsudskiego w Toruniu wcale nie musi rozpocząć się zaraz po oddaniu nowej przeprawy przez Wisłę. Najnowsze ekspertyzy wskazują, że można z nim poczekać dwa lata.
- Przygotowując się do remontu starego mostu, na początku roku zleciliśmy ekspertyzy jego stanu - mówi Andrzej Glonek, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg. - Były wykonane z użyciem między innymi georadaru przez firmy Geosat z Krakowa oraz Moskom. Jedna ekspertyza dotyczyła konstrukcji żelbetowych, druga - mostu. Obie niezależnie od siebie wykazały, że z remontem możemy poczekać co najmniej dwa lata.
Re: remont starego mostu[0]
- (~Jan III, 2013-10-03 08:08:27; Zgłoś do moderacji)Ponownie kłania się fatum wyborów...z mostem jest jak ze starym człowiekiem, nie leczony szybciej ...odejdzie...panie Zaleski, panie Glonek - czy panom nie wstyd za takie kretyńskie,...
to było pewne[0]
- (~mostowicz, 2013-10-02 19:26:13; Zgłoś do moderacji)To było pewne że remont mostu rozpocznie się po wyborach, bo trudno przed wyborami mieszkańcom Podgórza zafundować taki sajgon i wytłumaczyć komuś kto mieszka na Poznańskiej...
Domyslając się dlaczego 2 lata? smiem twierdzić, ze nie ma[0]
- (~Jacek, 2013-10-02 11:19:06; Zgłoś do moderacji)na remont pieniedzy, Toruń pogrązony w długach, nie ma juz skad brać... niebawem czeka nas to co w stanach brak pieniedzy na administracje....
dlaczego jak słucham wypowiedzi kogos z MZD to zaraz mnie mdli[1]
- ~????? napisal(a): ---------------------- > ?????? MATOŁY ZARZĄDZAJĄ DROGAMI MIEJSKI ZARZĄD DEBILI oto jest odpowiedź...
Z remontem mostu mozna poczekac [0]
- (~Kpiarz-2, 2013-10-02 09:40:43; Zgłoś do moderacji)Pewnie ze mozna poczekac , az w koncu sam sie zawali ..jest takie przyslowie ..." nigdy nie rob jutro, to co masz zrobic dzis " ... no ale urzednicy zawsze maja czas ....proste dwa...
Skutki lokalizacji[0]
- (~nslaw, 2013-10-02 08:52:17; Zgłoś do moderacji)Skutki lokalizacji mostu przy ul. Wschodniej ujawnią się więc dopiero po wyborach samorządowych. Spryciulek Zaleski. No chyba że "Piłsudski" zawali się wcześniej....
FDAS[3]
- (~FDAS, 2013-10-02 08:12:14; Zgłoś do moderacji)TZN. MOŻNA GO CAŁKOWICIE ZAMKNĄĆ I TYLE :) ALBO NIC NIE ROBIĆ. PO CO? ...
Re: FDAS[0]
- (~sceptyk, 2013-10-04 14:18:47; Zgłoś do moderacji)A Pan Glonek narobił burdelu i "ucieka" na emeryturkę! I przed wyborami będzie na kogo zwalić winę! I to jest polityka po polsku....
Re: FDAS[0]
- (~1andre2, 2013-10-04 11:34:22; Zgłoś do moderacji)Zawsze prawda wyjdzie ten nowy most nie ma powiązań z siecią dróg istniejących. Będą takie korki że zamknięcie starego sparaliżuje komunikację w całym mieście. Ta cała...
R
Re: FDAS[0]
- (~trok, 2013-10-02 10:33:15; Zgłoś do moderacji)niestety, za 2 lata to dopiero plany maja powstac :) droga powstanie jakos przed koncem tej dekady, chyba ze cos jeszcze sie dodatkowo wydluzy :)..
Remont toruńskiego mostu później niż planowano
O 2 dwa lata może przesunąć się remont mostu im. Józefa Piłsudskiego w Toruniu. Przeprawa miała być remontowana tuż po otwarciu nowego mostu przy ul. Wschodniej, a to ma nastąpić w grudniu. Ekspertyzy budowlane wykazały jednak, że ze starego mostu można będzie jeszcze bezpiecznie korzystać.
Uzyskany dodatkowy czas miasto, chce przeznaczyć na przygotowanie projektu o dofinansowanie remontu z nowego rozdania Unii Europejskiej w latach 2014-2020 â wyjaśnia prezydent Torunia Michał Zaleski.
Po otwarciu nowego mostu drogowego przez Wisłę w Toruniu, ze starego mostu nie będą mogły korzystać ciężarówki.
Po otwarciu nowego mostu drogowego przez Wisłę w Toruniu, ze starego mostu nie będą mogły korzystać ciężarówki.
http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20130712/TORUN01/130719740
Jerzy Czerny
PPS Toruńska Zielono-pomarańczowa Alternatywa
87-103 Toruń
ul Hallera 23
www.staromostowa-torun.pl
Toruń 10.05.2013
List polecony ZPO i e-meil
dotyczy: MZD.UEN.4.7021.30.2013 z 16.04.2012r
Na podstawie art 145 § 1 pkt 5 kpa oraz w związku z art 5 art. 71 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jednolity Dz. U. z 2006 r., Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.) wnoszę o wznowienie postępowania kontrolnego przeprowadzanego z mojego wniosku w czerwcu 2011 oraz ponownie wnoszę o nakazanie MZD w Toruniu przywrócenia dawnej dwupasmowej organizacji ruch z przed zmiany dokonanej latem 2010, oraz dodatkowo wnoszę o wyłączenia środkowego pasa dla ruchu samochodów oraz o odpowiednie jego oznaczenia z przeznaczeniem go wyłącznie dla przejazdu samochodów uprzywilejowanych na sygnale.
UZASADNIENIE
Zgodnie z art 145 § 1 pkt 5) organ administracyjny jest zobowiązany do wznowienia zakończonego ostateczna decyzja postępowania gdy wyjdą na jaw , i zostaną zgłoszone przez wnioskodawce zakończonego postępowania istotne dla sprawy nowe okoliczności faktyczne lub nowe dowody istniejące w dniu wydania decyzji, nie znane organowi, który wydał decyzję.
W zgłaszanej przeze mnie w czerwcu 2011 konieczności wszczęcia postępowania kontrolnego w związku z drastycznie pogarszającym się stanem mostu im J. Piłsudskiego po wprowadzeniu na nim w trybie art 71 Prawa budowlanego nowej 3 pasmowo-naprzemiennej organizacji ruchu obecnie wyszły na jaw właśnie takie nowe okoliczności faktyczne i dowody istniejące w dniu wydawania decyzji a nie znane organowi kontrolnemu a mianowicie okazało się że już w Przeglądzie Szczegółowym (5 letnim) Mostu z 2005 r wykonywanym przez zespól prof. dr.hab. inż Henryka Zobla ( który zostanie przesłany osobnym e-meilem oraz złożony za potwierdzeniem w Siedzibie WINB) stwierdzający że już w 2005 istotne ,,uszkodzenia konstrukcji mostu mające jedna podstawowa przyczynę . Jest nią nieszczelność pomostu . Przez uszkodzoną nawierzchnię, zniszczona izolację, a także przez nieszczelne urządzenia dyletacyjne przesącza się woda ( często z solą) przez betonowa płytę pomostu , która szczególnie w rejonach przy dźwigarach kratownicowych powoduje zobojętnienie betonu i korozje zbrojenia.[...] obiekt wymaga jak najszybszego podjęcia prac remontowych , które zlikwidowałyby wymieniona przyczynę postępującej degradacji mostu. ,,
W tej sytuacji oraz wobec treści art 145 § 2. ponieważ pilne przeprowadzenie kontroli WINB jest niezbędne dla uniknięcia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia ludzkiego albo poważnej szkody dla interesu społecznego, wnoszę o niezwłoczne dokonanie ponownej kontroli stanu konstrukcji mostu , oraz ponownie
wnoszę o nakazanie przywrócenia dawnej dwupasmowej organizacji ruch z przed zmiany dokonanej latem 2010, oraz dodatkowo wnoszę o wyłączenia środkowego pasa dla ruchu samochodów oraz o odpowiednie jego oznaczenia z przeznaczeniem go wyłącznie dla przejazdu samochodów uprzywilejowanych na sygnale.
Wnoszę też o wszczęcie postępowania wyjaśniającego czy Dyrekcja MZD w Toruniu a zbadanie czy w okresie od 2005 do dziś nie pełniła działań i zaniechań mających znamiona art 231 kk działania na szkodę interesu społecznego poprzez niedopełnienie obowiązków służbowych a także znamiona naruszenia art 272 i 273 kk to jest uzyskiwania poprzez wprowadzenie w błąd osób uprawnionych do wystawiania opinii technicznych co do ukrytego celu zamawianych opinii technicznych, którym może być obecnie chęć ,,legalizacji i usprawiedliwiania,, 8 letniej bezczynności MZD w przeprowadzeniu niezbędnego kapitalnego remontu mostu . Moim zdaniem bowiem wszytko wskazuje na to że obecnie prawdopodobnie MZD po to chce uzyskać opinie potwierdzające możliwość wprowadzenia tramwaju na most by tym uzasadnić bardzo kosztowny obecnie wymagany bardzo duży zakres wymaganego remontu konstrukcji mostu a wynikły z aż 8 letniego jego opóźnienia przez MZD w Toruniu co ewidentnie ma wszelkie znamiona naruszenia art 296 kk tj niegospodarności w znacznych rozmiarach .
Z poważaniem
Jerzy Czerny
Do wiadomości:
G.I.N.B. Warszawa
Dyrektor G.D. D.K i A w Bydgoszczy
Dyrektor G.D. D.K i A w Warszawie
Prof.dr hab.inż Henryk Zobel Instytut Dróg i Mostów Politechnika Warszawska Al.Armii Ludowej 16 00-637 W-wa
MOSKON - USŁUGI INŻYNIERSKIE Jan Siuda ul. Skromna 14 86-005 Ciele
Każdy czyjego interesu lub obowiązku
Jazda po lewobrzeżu. Co się zmieni po zamknięciu mostu Piłsudskiego?
Dodano: 12 lipca 2013, 13:22 Autor: WG
Remont mostu im. Piłsudskiego miałby się rozpocząć wiosną 2014 r. (fot. Lech Kamiński)
Jak będzie wyglądała komunikacja na lewym brzegu Wisły po otwarciu nowego mostu? - pyta Marcin Jung z ul. Gerwazego.
Nasz Czytelnik przeprowadził się na lewobrzeże z Fałata. - Poziom zacofania infrastrukturalnego między prawobrzeżem i lewobrzeżem jest gigantyczny - mówi Jung. Interesuje go np. komunikacja na lewobrzeżu po oddaniu do użytku nowego mostu i w trakcie remontu starej przeprawy, m.in. którędy pojadą autobusy MZK. Chciałby również się dowiedzieć, na czym będzie polegać modernizacja ul. Rudackiej, a także czy będzie można z niej wjechać bezpośrednio na nową przeprawę.
Czytaj także: Mieszkańcy lewobrzeża: Czekamy na most jak na zbawienie
Pytania, które nam przesłał, dotyczą również modernizacji dworca Toruń Główny, a przede wszystkim przedłużenia przejścia podziemnego ze stacji do ul. Podgórskiej i związanymi z nim utrudnieniami drogowymi. O te kwestie zapytaliśmy urzędników z toruńskiego magistratu i MZD.
- Stary most będzie remontowany po tym, jak nowy zostanie oddany do użytku - odpowiada Aleksandra Iżycka, rzeczniczka prezydenta Torunia. -Organizacja komunikacji publicznej podczas remontu będzie zależeć od tego, jaki będzie harmonogram prac budowlanych. Jeśli dokumentacja budowlana będzie dopuszczała taką technologię, która pozwoli na prowadzenie ruchu na moście, to komunikacja miejska - jako priorytetowa - będzie funkcjonowała.
Czytaj także: Mieszkańcy lewobrzeża: Czekamy na most jak na zbawienie
Pytania, które nam przesłał, dotyczą również modernizacji dworca Toruń Główny, a przede wszystkim przedłużenia przejścia podziemnego ze stacji do ul. Podgórskiej i związanymi z nim utrudnieniami drogowymi. O te kwestie zapytaliśmy urzędników z toruńskiego magistratu i MZD.
- Stary most będzie remontowany po tym, jak nowy zostanie oddany do użytku - odpowiada Aleksandra Iżycka, rzeczniczka prezydenta Torunia. -Organizacja komunikacji publicznej podczas remontu będzie zależeć od tego, jaki będzie harmonogram prac budowlanych. Jeśli dokumentacja budowlana będzie dopuszczała taką technologię, która pozwoli na prowadzenie ruchu na moście, to komunikacja miejska - jako priorytetowa - będzie funkcjonowała.
reklama
Według wstępnych planów remont przeprawy im. Piłsudskiego miałby się rozpocząć wiosną 2014 r.
Jakie linie MZK w grudniu pojadą nowym mostem? Zanim zapadną decyzje, komunikacja miejska na przeprawie na wysokości Wschodniej zostanie skonsultowana z mieszkańcami w ramach planu transportu. Rozmowy w tej sprawie zaplanowano już w sierpniu.
- Od ul. Rudackiej będzie wjazd na nową przeprawę poprzez ul. Rypińską - tłumaczy Iżycka. - Rowerem natomiast będzie można wjechać bezpośrednio z Rudackiej na nowy most. Droga będzie miała 7 m szerokości z chodnikami i drogą rowerową.
W tym roku ruszą prace. Ile potrwają, okaże się dopiero po przetargu. Modernizacja Dworca Głównego nie będzie się wiązać z żadnymi problemami dla kierowców. - Nie będzie utrudnień na pasach drogowych - tłumaczy rzeczniczka prezydenta. Pasażerowie odczują je jednak w budynkach dworca i na peronach.
Jakie linie MZK w grudniu pojadą nowym mostem? Zanim zapadną decyzje, komunikacja miejska na przeprawie na wysokości Wschodniej zostanie skonsultowana z mieszkańcami w ramach planu transportu. Rozmowy w tej sprawie zaplanowano już w sierpniu.
- Od ul. Rudackiej będzie wjazd na nową przeprawę poprzez ul. Rypińską - tłumaczy Iżycka. - Rowerem natomiast będzie można wjechać bezpośrednio z Rudackiej na nowy most. Droga będzie miała 7 m szerokości z chodnikami i drogą rowerową.
W tym roku ruszą prace. Ile potrwają, okaże się dopiero po przetargu. Modernizacja Dworca Głównego nie będzie się wiązać z żadnymi problemami dla kierowców. - Nie będzie utrudnień na pasach drogowych - tłumaczy rzeczniczka prezydenta. Pasażerowie odczują je jednak w budynkach dworca i na peronach.
Dnia Wtorek, 22 Października 2013 09:06 WINB BYDGOSZCZ <winb@bydgoszcz.uw.gov.pl> napisał(a)
> To jest potwierdzenie doręczenia wiadomości, która została wysłana na adres winb@bydgoszcz.uw.gov.pl.
>
> Uwaga: To potwierdzenie doręczenia wiadomości oznacza tylko, że wiadomość została wyświetlona na komputerze adresata. Nie ma żadnej gwarancji, że treść tej wiadomości została przeczytana lub zrozumiana.
niedziela, 20 lipca 2014
„Prawdziwy” sukces Generalnej Dyrekcji
O tym, że za przejazdy autostradami w Polsce powinny być pobierane opłaty wiedzą od lat i „autostradowi” koncesjonariusze i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Od ubiegłego roku w nowej roli występuje GDDKiA pobierająca opłaty na państwowym odcinku autostrady A-2 Stryków – Konin, a od 1 czerwca br. na odcinku A-4 Gliwice – Wrocław.
Operatorem, który zainstalował w wyniku przetargu na zlecenie GDDKiA sam system poboru jest firma Kapsch.
O tym, że GDDKiA wprowadzi pobór opłat, wiedziała ona od 2007 roku, kiedy uruchomiono pierwsze postępowanie przetargowe. Minęło kilka lat… a tu kierowcy zaskoczyli urzędników tej drogowej dyrekcji. Przy pełnej obsadzie bramek tworzą się korki, szczególności na autostradzie A-4 w takich miejscach jak Żernica, Prądy, czy Bojków. Nawet pomysłowość operatora systemu - Kaspsch, który obok automatów wydających bilety ustawił swoich ludzi do pomocy dała niewiele – przyznać przy tej okazji należy, iż to światowy ewenement - połączenie nowoczesności i chłopskiej zagrody.
Do zaś historii przejdzie wicewojewoda w Opolu, który nakazał taranować na autostradzie szlabany karetkom pogotowia. Czyli w skrócie - wysoki urzędnik administracji rządowej współodpowiedzialny za określenie i zatwierdzenie wraz z GDDKiA Planu Działań Ratowniczych na autostradzie A-4 nakazuje działania niezgodne z prawem innemu organowi tej samej rządowej administracji.
Zamiast dobrze przygotowanej operacji, do której Ministerstwo Transportu i GDDKiA przygotowywały się kilka lat -instytucje te działają jak… znachor polecający herbatkę ziołową, która to przeczyszcza nie przerywając snu…
Spróbujmy zastanowić się, dlaczego ten swoisty „rozbieg” w poborze opłat przez GDDKiA spowodował tak uciążliwe dla kierowców perturbacje?
Po pierwsze, przy podobnej infrastrukturze poboru opłat (na odcinku A-2 i A-4), na odcinku A-2 Stryków – Konin ruch jest dwa razy mniejszy!
Po drugie, Minister Transportu zwalniając w drodze rozporządzenia na dzień przed wejściem w życie 1 czerwca z opłat kierowców na autostradowej obwodnicy Gliwic wprowadził dodatkowy zamęt we wdrożeniu systemu. Mógł przecież decyzję w tej sprawie podjąć już w 2011roku. Sam wielokrotnie w tej sprawie występowałem z interpelacjami, zwracając uwagę na oczywistą potrzebę takiego rozwiązania, nie mówiąc już głosie samorządowców śląskich miast.
Ale co jest w tej świeżej historii najbardziej bulwersujące? Jest nim fakt, iż do elementarnych obowiązków administracji rządowej (GDDKiA, wojewodowie) należało uzgodnienie z wyprzedzeniem Planu Działań Ratowniczych w całym ciągu autostrady A-4 między Gliwicami a Wrocławiem, zwłaszcza przed wprowadzeniem poboru opłat od kierowców.
Zamiast tego, jako „odwracacz uwagi” służy „medialna pałka”, którą okłada się firmę wynajętą do poboru opłat. Przecież to powinien przygotować projektant i wykonawca systemu w porozumieniu z GDDKiA, która jest zarządcą autostrady! A te zostały według mojej wiedzy przedstawione na dzień przed uruchomieniem opłat na A-4. Przypomina to do złudzenia zamęt z wprowadzaniem zmian do rozkładu jazdy pociągów w grudniu 2010roku, czy też ostatnio listy leków refundowanych.
Podsumowując mogę przypuszczać, iż do dzisiaj GDDKiA nie uzgodniła Planu Działań Ratowniczych(!), a strażacy zapewne wciąż nie wiedzą, gdzie są bramy techniczne, lub jak działa system telefonów alarmowych. A może jest jeszcze tak, że podobnego Planu Działań Ratowniczych nie ma również na odcinku A-2 zarządzanym przez GDDKiA między Strykowem a Koninem?!
A tak przy okazji, istotą bezpiecznej PŁATNEJ autostrady, z której codziennie korzystają tysiące kierowców powinno być czynne Centrum Zarządzania AUTOSTRADĄ PŁATNĄ!. GDDKiA wdrażając na A-4 pobór opłat do uruchomienia takiego Centrum nie doprowadziła. Jak można w związku z tym, bez takiego Centrum, sprawować nadzór nad 164 km autostrady? Dlaczego to i owo nie powstało?
Po prostu - urzędnicy za to odpowiedzialni dalej w głębokim śnie piją spokojnie ziołową herbatkę… która przeczyszcza nie przebudzając…
Tekst ukazał się w Dzienniku Zachodnim Polska The Times - 29 czerwca 2012 rok
Subskrybuj:
Posty (Atom)